Aktualizowanie aplikacji do wersji 9.2 lub nowszej

Ważne: Musisz zaktualizować aplikację do wersji 9.2 lub nowszej na wszystkich swoich urządzeniach podłączonych do tego samego konta My Kaspersky, aby poprawnie zsynchronizować dane na urządzeniach i w magazynie w chmurze.

Typy wpisów i pola wpisów, których możesz użyć, mogą być różne w różnych wersjach Kaspersky Password Manager. Na przykład, kategoryzacja dokumentów jest dostępna na komputerach stacjonarnych działających pod kontrolą systemu macOS i Windows, ale jest niedostępna na urządzeniach mobilnych. Jeśli aktualizujesz do Kaspersky Password Manager 9.2 lub nowszego, baza danych Twojego magazynu stanie się bardziej elastyczna. To udoskonalenie umożliwia podłączenie różnych wersji aplikacji do jednego konta My Kaspersky, abyś mógł użyć tej samej bazy danych z różnymi wersjami aplikacji na swoich urządzeniach.

Jeśli Twoje urządzenia z różnymi wersjami programu Kaspersky Password Manager 9.2 lub nowszymi są podłączone do tego samego konta My Kaspersky, niektóre wpisy lub pola wpisów w Twoim magazynie mogą stać się niedostępne w następujących przypadkach:

Przejdź do góry